Tak wygląda przykładowy projekt mieszkania.
Praca nad projektem zaczyna się od inwentaryzacji architektonicznej, czyli dokładnych pomiarów wykonanych w pomieszczeniach objętych projektem. Jeśli budynek jeszcze nie istnieje, opieramy się na planach dostarczonych przez klienta lub dewelopera. Po wybudowaniu obiektu pierwszą czynnością jest sprawdzenie zgodności stanu rzeczywistego z otrzymanymi rysunkami.
W oparciu o inwentaryzację przystępujemy do szkicowania koncepcji układu funkcjonalnego.
1. Koncepcja

Pierwszy rysunek projektu pokazuje rzut ostatecznej koncepcji układu funkcjonalnego zaakceptowanej przez klienta. To punkt wyjścia do dalszej pracy. Koncepcja obejmuje układ ścian, rozmieszczenie mebli i sprzętów, zarys wykończenia podłóg.
2. Wyburzenia

Klient kupił mieszkanie już istniejące, w tym przypadku konieczne okazały się pewne korekty ścian działowych. Na rysunku zaznaczone są linią przerywaną ścianki do wyburzenia, a szarym kolorem ścianki do wybudowania- z podanymi wymiarami i technologią budowania (bloczki gazobetonowe i ściana karton-gips z wypełnieniem).
3. Sufity podwieszane

W tym mieszkaniu zastosowaliśmy sufit podwieszany, między innymi po to aby ukryć w nim dekoracyjne oświetlenie. Na rysunku szarym kolorem zaznaczono obniżenie sufitu, wycięcia na szyny firan (mocowane do stropu) i konieczne wymiary.
Schemat obok pokazuje sposób wykończenia krawędzi sufitu.
4. Posadzki

Ten rysunek zawiera dokładny rzut podłóg. Precyzuje jakie materiały gdzie układamy i w jaki sposób, pokazuje schemat oblistwowania i układania cokołów. Opisuje sposób wykończenia styków różnych materiałów- np. na styku gresu i podłogi drewnianej listewka korkowa.
Tutaj użyte zostały dwa kolory gresu z tej samej serii, pasek mozaiki gresowej oraz parkiet. W uwagach do wykonawcy są wytyczne na temat wylewek wyrównujących poziomy pod materiałami różnej grubości tak, aby podłoga była jedną płaszczyzną. Zaznaczono też miejsce, w którym zmienia się kierunek układania desek parkietu. Strzałki oznaczają punkty, od których zaczyna się układanie płyt gresu.
5. Schemat elektryczny

Na tym rzucie są pokazane wszystkie punkty elektryczne- sufitowe, ścienne, do gniazdek elektrycznych, gniazda głośnikowe i do sprzętu AGD, zasilanie podłogowych i ściennych mat grzejnych itp. Punkty są zaznaczone symbolami, mają opisane wysokości i numery porządkowe, a jeśli to konieczne, mają też swój opis tekstowy. W legendzie wszystkie symbole mają swoje wyjaśnienie. Z boku znajduje się wykaz punktów oświetleniowych z wyszczególnieniem rodzajów opraw, np. 3. Lampa wisząca Luceplan Agave.
W zależności od stopnia skomplikowania schematu czasem konieczne jest rozbicie go na kilka oddzielnych rysunków- dla zachowania czytelności.
6. Schemat kolorystyczny

Ten rysunek na rzucie ścian pokazuje sposób wykończenia każdej ściany. Przeważnie dokładny kolor, z numerem z konkretnego wzornika, dobieramy później, jak ściany już stoją i podłogi są wykończone. Na tym etapie przeważnie operujemy schematem, nazywając kolory „kolorem A”, „kolorem B ciemnym” itd. Zaznaczamy wyraźnie, które ściany będą wymagały szczególnego opracowania- ułożenia tapety, nałożenia struktury bądź pomalowania bardzo ciemną farbą, obłożenia kamieniem, drewnem czy innym specyficznym materiałem.
7. Łazienka

Na tym rysunku zawarte są wszystkie szczegóły wykończenia i wyposażenia łazienki. Są tu określone dokładne miejsca wykonania poszczególnych punktów hydraulicznych (do wanny, prysznica, umywalki, bidetu, toalety, pralki…), z podaniem wysokości i rodzaju podłączanego sprzętu czy typu armatury. Sprecyzowane są sposoby układania płytek podłogowych i ściennych, punkty, od których zaczynamy rozmierzanie kafelków, sposoby wykończenia narożników. Spis użytych płytek wraz z ich oznaczeniem graficznym jest w opisie rysunku.
8. Kuchnia

Rzut pomieszczenia i rozwinięcia ścian pokazują sposób wykończenia ścian i podłogi oraz precyzują szczegóły mebli kuchennych i rozmieszczenia oraz rodzaju sprzętów AGD. Na rzutach i rozwinięciach ścian pokazane są wszystkie gniazdka, do których będzie podłączony sprzęt (te za meblami) jak i te nad blatem.
Opis zawiera kolejne numery wszystkich szafek z określeniem ich rodzaju, np. 11. Szafka stojąca 60 cm, szuflady ze wspólnym frontem. 12. Szafka stojąca 45 cm, magic corner. Wszystkie meble na rysunku mają podane swoje wymiary i schemat otwierania.
9. Salon

W rysunku prezentującym salon są wrysowane konkretne wybrane przez nas meble i lampy tak, aby rysunek jak najpełniej odzwierciedlał ostateczny efekt. W tym przypadku oznacza to, że oprócz „meblościanki” wykonywanej przez stolarza na zamówienie, narysowane są też meble firmy Paged, linia Como i krzesła Demico GS-Gruv. Rozwinięcia ścian powtarzają też informacje z rysunku „Schemat kolorystyczny”- odnośnie koloru i wykończenia ścian. Widoczny jest też przebieg obniżenia sufitu i grafika wisząca na ścianie. Zaznaczona jest też proponowana aranżacja okien- firany i rolety.
Opisy precyzują kolory drewna, lakierów, sposób wykończenia- matowy czy błyszczący.
10. Sypialnia

Na rysunku podane są tak samo wszystkie kluczowe informacje- kolory, wykończenia ścian i typy mebli (na zamówienie, z katalogu- z podaniem producenta i numeru). W tym pomieszczeniu najbardziej szczególnym elementem wykończenia jest wielkoformatowa fototapeta na jednej ze ścian. W rysunku przedstawiony jest rzeczywisty, wybrany przez klienta obraz. Widoczne jest też obniżenie sufitu, opisany rodzaj rolety okiennej.
11. Przedpokój

Rzut pomieszczenia pokazuje rozmieszczenie szaf wnękowych i ułożenie płytek podłogowych. Na rozwinięciach ścian opisane są fronty szaf- które z lustra, a które ze szkła lakierowanego, które rozwierne, a które przesuwne. Na ścianach zaznaczono szczególnie dwa miejsca: pierwsze- z wielkim drzewem wymalowanym z szablonu i pociągniętym metalicznym werniksem, i drugie- z domową „galerią zdjęć”. Galeria jest urządzona na płycie gipsowo-kartonowej klejonej do ściany, o krawędziach obrobionych narożnikiem aluminiowym i w całości pomalowana na mocny kolor. Te wszystkie opisy pomagają ekipie remontowej wykończyć mieszkanie dokładnie zgodnie z projektem.