Projekt przykładowy

Tak wygląda przykładowy projekt mieszkania.

Praca nad projektem zaczyna się od inwentaryzacji architektonicznej, czyli dokładnych pomiarów wykonanych w pomieszczeniach objętych projektem.  Jeśli budynek jeszcze nie istnieje, opieramy się na planach  dostarczonych przez klienta lub dewelopera. Po wybudowaniu obiektu pierwszą czynnością jest sprawdzenie zgodności stanu rzeczywistego z otrzymanymi rysunkami.

W oparciu o inwentaryzację przystępujemy do szkicowania koncepcji układu funkcjonalnego.

 

1. Koncepcja

Rysunek 1 - koncepcja
Rysunek 1 – koncepcja

Pierwszy rysunek projektu pokazuje rzut ostatecznej koncepcji układu funkcjonalnego zaakceptowanej przez klienta. To punkt wyjścia do dalszej pracy. Koncepcja obejmuje układ ścian, rozmieszczenie mebli i sprzętów, zarys wykończenia podłóg.

 2. Wyburzenia

Rysunek 2 - wyburzenia
Rysunek 2 – wyburzenia

Klient kupił mieszkanie już istniejące, w tym przypadku konieczne okazały się pewne korekty ścian działowych. Na rysunku zaznaczone są linią przerywaną ścianki do wyburzenia, a szarym kolorem ścianki do wybudowania- z podanymi wymiarami i technologią budowania (bloczki gazobetonowe i ściana karton-gips z wypełnieniem).

3. Sufity podwieszane

Rysunek 3 - Sufity podwieszane
Rysunek 3 – Sufity podwieszane

W tym mieszkaniu zastosowaliśmy sufit podwieszany, między innymi po to aby ukryć w nim dekoracyjne oświetlenie. Na rysunku szarym kolorem zaznaczono obniżenie sufitu, wycięcia na szyny firan (mocowane do stropu) i konieczne wymiary.
Schemat obok pokazuje sposób wykończenia krawędzi sufitu.

4. Posadzki

Rysunek 4 - Posadzki
Rysunek 4 – Posadzki

 Ten rysunek zawiera dokładny rzut podłóg. Precyzuje jakie materiały gdzie układamy i w jaki sposób, pokazuje schemat oblistwowania i układania cokołów. Opisuje sposób wykończenia styków różnych materiałów- np. na styku gresu i podłogi drewnianej listewka korkowa.
Tutaj użyte zostały dwa kolory gresu z tej samej serii, pasek mozaiki gresowej oraz parkiet. W uwagach do wykonawcy są wytyczne na temat wylewek wyrównujących poziomy pod materiałami różnej grubości tak, aby podłoga była jedną płaszczyzną. Zaznaczono też miejsce, w którym zmienia się kierunek układania desek parkietu. Strzałki oznaczają punkty, od których zaczyna się układanie płyt gresu.

5. Schemat elektryczny

Rysunek 5 - Schemat elektryczny
Rysunek 5 – Schemat elektryczny

Na tym rzucie są pokazane wszystkie punkty elektryczne- sufitowe, ścienne, do gniazdek elektrycznych, gniazda głośnikowe i do sprzętu AGD, zasilanie podłogowych i ściennych mat grzejnych itp. Punkty są zaznaczone symbolami, mają opisane wysokości i numery porządkowe, a jeśli to konieczne, mają też swój opis tekstowy. W legendzie wszystkie symbole mają swoje wyjaśnienie. Z boku znajduje się wykaz punktów oświetleniowych z wyszczególnieniem rodzajów opraw, np. 3. Lampa wisząca Luceplan Agave.

W zależności od stopnia skomplikowania schematu czasem konieczne jest rozbicie go na kilka oddzielnych rysunków- dla zachowania czytelności.

6. Schemat kolorystyczny

Rysunek 6 - Schemat kolorystyczny
Rysunek 6 – Schemat kolorystyczny

Ten rysunek na rzucie ścian pokazuje sposób wykończenia każdej ściany. Przeważnie dokładny kolor, z numerem z konkretnego wzornika, dobieramy później, jak ściany już stoją i podłogi są wykończone. Na tym etapie przeważnie operujemy schematem, nazywając kolory „kolorem A”, „kolorem B ciemnym” itd. Zaznaczamy wyraźnie, które ściany będą wymagały szczególnego opracowania- ułożenia tapety, nałożenia struktury bądź pomalowania bardzo ciemną farbą, obłożenia kamieniem, drewnem czy innym specyficznym materiałem.

7. Łazienka

Rysunek 7 - Łazienka
Rysunek 7 – Łazienka

Na tym rysunku zawarte są wszystkie szczegóły wykończenia i wyposażenia łazienki. Są tu określone dokładne miejsca wykonania poszczególnych punktów hydraulicznych (do wanny, prysznica, umywalki, bidetu, toalety, pralki…), z podaniem wysokości i rodzaju podłączanego sprzętu czy typu armatury.  Sprecyzowane są sposoby układania płytek podłogowych i ściennych, punkty, od których zaczynamy rozmierzanie kafelków, sposoby wykończenia narożników. Spis użytych płytek wraz z ich oznaczeniem graficznym jest w opisie rysunku.

8. Kuchnia

Rysunek 8 - Kuchnia
Rysunek 8 – Kuchnia

Rzut pomieszczenia i rozwinięcia ścian pokazują sposób wykończenia ścian i podłogi oraz precyzują szczegóły mebli kuchennych i rozmieszczenia oraz rodzaju sprzętów AGD. Na rzutach i rozwinięciach ścian pokazane są wszystkie gniazdka, do których będzie podłączony sprzęt (te za meblami) jak i te nad blatem.
Opis zawiera kolejne numery wszystkich szafek z określeniem ich rodzaju, np. 11. Szafka stojąca  60 cm, szuflady ze wspólnym frontem. 12. Szafka stojąca 45 cm, magic corner. Wszystkie meble na rysunku mają podane swoje wymiary i schemat otwierania.

9. Salon

Rysunek 9 - Salon
Rysunek 9 – Salon

W rysunku prezentującym salon są wrysowane konkretne wybrane przez nas  meble i lampy tak, aby rysunek jak najpełniej odzwierciedlał ostateczny efekt. W tym przypadku oznacza to, że oprócz „meblościanki” wykonywanej przez stolarza na zamówienie, narysowane są też meble firmy Paged, linia Como i krzesła Demico GS-Gruv. Rozwinięcia ścian powtarzają też informacje z rysunku „Schemat kolorystyczny”- odnośnie koloru i wykończenia ścian. Widoczny jest też przebieg obniżenia sufitu i grafika wisząca na ścianie. Zaznaczona jest też proponowana aranżacja okien- firany i rolety.
Opisy precyzują kolory drewna, lakierów, sposób wykończenia- matowy czy błyszczący.

10. Sypialnia

Rysunek 10 - Sypialnia
Rysunek 10 – Sypialnia

Na rysunku podane są tak samo wszystkie kluczowe informacje- kolory, wykończenia ścian i typy mebli (na zamówienie, z katalogu- z podaniem producenta i numeru). W tym pomieszczeniu najbardziej szczególnym elementem wykończenia jest wielkoformatowa fototapeta na jednej ze ścian. W rysunku przedstawiony jest rzeczywisty, wybrany przez klienta obraz. Widoczne jest też obniżenie sufitu, opisany rodzaj rolety okiennej.

11. Przedpokój

Rysunek 11 - Przedpokój
Rysunek 11 – Przedpokój

Rzut pomieszczenia pokazuje rozmieszczenie szaf wnękowych i  ułożenie płytek podłogowych. Na rozwinięciach ścian opisane są fronty szaf- które z lustra, a które ze szkła lakierowanego, które rozwierne, a które przesuwne. Na ścianach zaznaczono szczególnie dwa miejsca: pierwsze- z wielkim drzewem wymalowanym z szablonu i pociągniętym metalicznym werniksem, i drugie- z domową „galerią zdjęć”. Galeria jest urządzona na płycie gipsowo-kartonowej klejonej do ściany, o krawędziach obrobionych narożnikiem aluminiowym i w całości pomalowana na mocny kolor. Te wszystkie opisy pomagają ekipie remontowej wykończyć mieszkanie dokładnie zgodnie z projektem.

Powrót do góry strony